İngilizce Aylar, Mevsimler ve Günler

İngilizce Aylar, Mevsimler ve Günler

Özellikle günlük dil kullanımında zamanların ve tarihlerin oldukça önemi vardır. Biriyle buluşacağınız zaman, toplantı ayarlayacağınız zaman ya da herhangi bir tarih aralığı kullanmanız gerektiğinde bunu ister zaman dilimi olarak isterseniz de mevsimler üzerinden belirterek yapabilmelisiniz.

 

Türkçe cümle kullanımlarıyla benzerlik gösteren  İngilizce aylar, mevsimler ve günler mantığı ve kullanım şekli bir kere anlaşıldı mı, oldukça kolay bir şekilde İngilizce olarak öğrenilebilecek terimler. Bunun için, hadi gelin hep beraber ayları, mevsimleri ve günleri öğrenelim, okunuşlarına bakalım ve cümleler halinde görelim!

İngilizcenizi ücretsiz olarak videolar ile geliştirmek için Engly uygulamasını hemen indirin;

Engly Android İndir.              Engly İos İndir

 

 

Dilerseniz, ilk olarak günlerden başlayalım;

GÜNLER (Days)

Türkçesi İngilizce Yazılışı İngilizce Okunuşu
Pazartesi Monday Man-dey
Salı Tuesday Tuuz-dey
Çarşamba Wednesday Venz-dey
Perşembe Thursday Törz-dey
Cuma Friday Fıray-dey
Cumartesi Saturday Satür-dey
Pazar Sunday San-dey

Bunu birkaç gün pratik yaparak hızlıca ezberleyebilirsiniz ve kendi cümlelerinizi oluşturarak yazılı pratik de yapabilirsiniz. Daha kolay anlayabilmeniz için, sizler için birkaç örnek cümle hazırladık.

I will be busy on Monday evening. (Pazartesi akşamüstü meşgul olacağım.)

She will come on Tuesday. (Salı günü gelecek.)

I went to the movies last Wednesday. (Geçen Çarşamba sinemaya gittim.)

I haven’t seen her since last Thursday. (Onu geçen Perşembe’den beri görmedim.)

I will be free for dinner next Friday. (Önümüzdeki Cuma yemek için müsait olacağım.)

I always go walking on Saturdays. (Cumartesi günleri her zaman yürüyüşe çıkarım.)

I can’t go swimming before Sunday. (Pazar gününden önce yüzmeye gelemem.)

Burada dikkat edeceğiniz gibi, günler herhangi bir zaman eki almazlar. İsim olduklar için, cümle içinde yalın halleriyle kullanılırlar. Sadece Cumartesi örneğinde olduğu gibi, her Cumartesi’ye özel bir şey söylüyorsanız o zaman çoğul eki olan -s takısını alırlar (Mondays, Tuesdays, Wednesdays, Thursdays, Fridays, Saturdays, Sundays).

Günler konusunda en yapılan hata Salı ve Perşembe günlerinin İngilizce anlamlarındadır (Tuesday ve Thursday). Bunun için ufak bir ipucu; Salı günü daha önce geldiği için kısa olan kelime Salı günü anlamına  gelmektedir diyerek ufak bir ezber tekniği uygulayabilirsiniz.

YANLIŞ – Thursday is the second day of the week. (Perşembe, haftanın ikinci günüdür)

DOĞRU – Tuesday is the second day of the week. (Salı, haftanın ikinci günüdür.)

Bu tarz kelimeleri çalışırken, kendinize renkli kağıtlar hazırlayabilirsiniz ve bir yüzüne Türkçe anlamını, diğer yüzüne İngilizce anlamını yazabilirsiniz. Daha sonrasında da, düzenli olarak ezber çalışması yapabilirsiniz ta ki kelime direkt aklınıza gelmeye başlayıncaya kadar

Öğrendiklerimizi şarkılaştırmak ve o şekilde tekrar etmek, hatırlanmalarını kolaylaştırır. Belli melodiler, sık tekrara dayandıkları için farkında olmadan öğrenmemizi de tamamlamış oluruz.

AYLAR (Months)

Aylar da, yine hem iş hayatımızda hem de günlük konuşmada sıklıkla karşımıza çıkacak olan ve bolca kullanılan bir zaman ölçeği. Ayları ezberlemek, günlere göre bir tık daha zor olsa da; özellikle bazı kelimelerin benzerlik gösteriyor olması yine de işinizi kolaylaştıracaktır. Hadi başlayalım!

Tıpkı günlerde olduğu gibi, aylar için de pratik kartları hazırlayabilirsiniz ve hepsini ezberleyene kadar çalışmaya devam edebilirsiniz. Daha sonrasında da, yazma becerilerinizi geliştirmek adına kendi cümlelerinizi kurmaya başlayabilirsiniz. Sizin için hazırladığımız birkaç örnek cümle kendiniz çalışırken size yardımcı olacaktır.

Türkçesi İngilizce Yazılışı İngilizce Okunuşu
Ocak January Ce-nu-e-ri
Şubat February Feb-ru-e-ri
Mart March Març
Nisan April Eyp-rıl
Mayıs May Mey
Haziran June Cun
Temmuz July Cu-lay
Ağustos August O-gust
Eylül September Sep-tem-bır
Ekim October Ok-to-bır
Kasım November No-vem-bır
Aralık December Di-sem-bır

January is the coldest month of the year. (Ocak, yılın en soğuk ayıdır.)

Spring comes on March. (Mart ayında ilkbahar gelir.)

I will travel to Japan in May. (Mayıs ayında, Japonya’ya seyahat edeceğim.)

I can’t leave town until July. (Temmuza kadar, şehirden ayrılamam.)

I will come to visit you next October. (Seni önümüzdeki Ekim ziyaret edeceğim.)

Günleri ve ayları bir kere öğrendikten sonra, toplantılarınızı daha rahat ayarlayabilirsiniz, yurt dışındayken mekanların ne zaman ve saat kaça kadar açık olduklarını anlayabilirsiniz ve insanlarla kolayca randevulaşabilirsiniz.

Eğer özel günlerin nasıl söylendiğini öğrenmek istiyorsanız veya tam tarih nasıl verebilirsiniz görmek istiyorsanız da;

Örnekler;

  • 13 Mayıs’ta doğdum. (I was born on May 13th)
  • 27 Şubat’ta evleniyorum. (I’m getting married on February 27th.)
  • 1 Eylül’de ilk yılımızı kutlayacağız. (On September 1st, we will celebrate our first year.)
  • 12 Ocak’ta görüşebiliriz. (We can meet on January 12th).

Dikkat ettiğiniz üzere, Türkçe’den farklı olarak İngilizce’de önce ay yazılır ve daha sonrasında gün yazılır. Tarihlerin önlerinde ise “on” bağlacı yer alır. Tabii eğer, belli bir tarihten bahsediyorsanız… Diğer türlü kadar, geçen, sonraki vs. gibi tarihler ,çin bağlaçlar da değişiklik göstermektedir. Gün yazılırken de, -ıncı/-inci anlamına gelen ekler konur. Bu 1, 2 ve 3 için farklıyken geri kalan rakamlar için -th ekidir.

1inci – 1st (First)

2inci – 2nd (Second)

3üncü – 3rd (Third)

gibi istisnalar dışında, gün ve ay kullanımı oldukça standarttır.

4th, 5th, 6th, 7th, 8th, 9th, 10th vb. gibi. Sadece 11, 12 ve 13 de tıpkı diğer rakamlar gibi -th eki alırlar ancak 21, 22 ve 23 gibiler yine farklı ekler alır. 21st, 22nd, 23rd gibi…

MEVSİMLER (Weathers)

Mevsimler, özellikle uzun dönemli planlarınızı yaparken size oldukça yardımcı olacaklardır. Eğer uzun süreli tatil planlıyorsanız ve oradaki hava koşullarını merak ediyorsanız; mevsimleri bilmek ve sorularınızı onlar üzerinden sormak daha doğru bilgiler almanızı sağlayacaktır.

Türkçesi İngilizce Yazılışı İngilizce Okunuşu
İlkbahar Spring Si-pı-rink
Yaz Summer Sa-mır
Sonbahar Autumn (Fall) Oğ-dum (Fol)
Kış Winter Vin-tır

Sadece dört tane olması sebebiyle, mevsimleri ezberlemek daha kolay olacaktır. Hatta, ayları mevsimlere göre gruplayıp ona göre çalışırsanız; daha da etkili sonuçlar alabilirsiniz.

Mevsim Adı (Name of the Weather) Aylar (Months)
Spring March – April – May
Summer June – July – August
Autumn (Fall) September – October – November
Winter December – January – February

Mevsimlerde bilmeniz gereken bir diğer nokta, sonbahar anlamına gelen iki kelime olmasıdır. Yazılı eserlerde daha çok “Autumn”a rastlayabilirsiniz ancak genel kullanımda sıklıkla “Fall” kullanılır. Özellikle günlük konuşmada, “Autumn”un tercih edildiğini neredeyse hiç duymazsınız.

Birkaç örnekle, mevsimlerin cümle içinde kullanımlarını öğrenelim;

I will live in Barcelona during summer. (Yaz boyunca Barcelona’da yaşayacağım.)

In winter, I love to go skiing. (Kışın kayağa gitmeye bayılıyorum.)

Leaves falling to the ground is the best view of autumn. (Yaprakların yere düşmesi, sonbaharın en güzel manzarasını oluşturuyor.)

Last summer, I have backpacked and camped through East Europe. (Geçen yaz, Doğu Avrupa’yı sırt çantasıyla kamp yaparak gezdim.)

Gördüğünüz üzere tıpkı Türkçe’de de olduğu gibi, İngilizce’de de mevsimle büyük harfle yazılmazlar. Yani özel ad kullanım kurallarına sahip değildirler. Tıpkı aylardaki ve günlerdeki gibi, zamana göre herhangi bir ek almazlar. Sadece belirtilen zamana göre önlerine last, next, on ya da in eklerini alırlar ve böylece cümle içinde gerçek anlamlarına kavuşurlar.

Bir de, bizden eğlenceli birkaç video tavsiyesi;

Eğer ezber gücünüzün şarkı söyleyerek daha da kuvvetlendiğini düşünüyorsanız, buradaki şarkıyı söyleyerek hem çocuklar gibi eğlenebilirsiniz hem de öğrendiklerinizi kolayca pekiştirebilirsiniz. Bu videoda, aylarla mevsimlerin birleştiği bir şarkı var. 

Bu videoda ise, sadece mevsimler hakkında bir şarkı var.

Unutmayın, öğrenirken eğlenmek psikolojik olarak hatırlamayı arttırır ve daha kalıcı olarak hafızanıza yerleşir. Bu tür şarkılar size hitap etmiyorsa, kendi şarkınızı oluşturabilir, şiirler yazabilir ve bunları yüksek sesle tekrar ederek sık sık çalışabilirsiniz. Önemli olan, duyduklarınızı tamamen ezberlediğinize ve öğrendiğinize emin olmadan o konuda pratik yapmayı hemen bırakmamanız olacaktır.

Yorumlar kapalıdır